facebookSkip to content
  Pon - Pia 9:00 - 17:00     +421 951 926 882
co to jest pellet

Čo sú to pelety?

Pelety sú druh paliva, ktoré je určené na spaľovanie a zvyčajne bývajú vyrobené z drevného odpadu lisovaného pod vysokým tlakom: piliny, triesky, štiepky. Jedná sa teda o obnoviteľný zdroj energie. Pelety majú výhrevnú hodnotu ako drevo a vďake výrazne nízkej vlhkosti lepšie horia, vďaka čomu vytvárajú menej popola.

Účinné teplo ukryté v peletách

pellet drzewny

Čistá energia

Peleta je čisté a vhodné palivo pre krby, kachle a kotly. Má dobrú výhrevnosť a zanecháva málo popola, napríklad z 1 tony spálených drevených peliet zostáva asi 6 kg popola.

Takýto popol je veľmi cenný, pretože je bohatý na nehorľavé minerálne zlúčeniny.

Pelety sú v Európe veľmi populárne palivo. Na Slovensku sa už niekoľko rokov tešia rastúcej popularite vďaka svojim vlastnostiam a cene. Taktiež je dôležité, aby pelety patrili k obnoviteľným zdrojom energie.

pellet worki

Ekologické palivo

Pelety sú cenovo dostupné a jednoducho sa skladujú. Sú balené v 15 kg vreciach pre ľahké nasypanie do zásobníka. Z týchto dôvodov je ich používanie veľmi pohodlné. Drevené pelety horia veľmi dobre a čo je dôležité, spontánne sa nezapaľujú. Preto sú bezpečné a môžu sa skladovať v komorách, garážach a pod prístreškami. Ďalšou výhodou peliet je, že neabsorbujú vlhkosť. Dokonca ani dlho uložené biopalivo nestráca svoje vlastnosti. Preto si môžete objednať väčšie množstvo aj na dve vykurovacie sezóny.
Dobré palivové drevo má tepelnú kapacitu 4,4 kW / kg (vlhkosť 15%, po približne 18 mesiacoch sušenia). Teplo generované z drevených peliet je 4,9 kW / kg.

jak ekologicznie palić pelletem

Používanie peliet

Pelety sa nasypú do zásobníka umiestneného vo vnútri kotla. Kotol si podáva pelety do ohniska automaticky, kde sa automaticky zapália (na rozdiel od dreva a uhlia).

Keď sa palivo dostane do ohniska, vplyvom vysokej teploty sa voda obsiahnutá v peletách odparí. Pretože jej obsahujú len 8% – 10%, tak tento proces prebehne veľmi rýchlo. Potom sa pod vplyvom ďalšieho zohrievania začnú uvoľňovať horľavé plyny ako oxid uhoľnatý, vodík, metán a ďalšie uhľovodíky. Aby sa tak stalo, teplota v ohnisku musí byť najmenej 270 stupňov!
Ďalšom fázou horenia je vznietenie plynov. V dôsledku úplného zhorenia peliet zostáva len málo popola.

Prečo potrebujem spotrebič na pelety?

Toto je veľmi dobrá otázka. Je to najjednoduchší spôsob ako lacno, ekologicky a pohodlne vykurovať domácnosť. Kotle na pelety sú automatické a je možné ich naprogramovať. Je to príjemný pocit, keď sa zobudíte v zimné ráno, alebo keď prídete do kancelárie a čaká na Vás teplota, ktorú ste si sami prenastavili. Mimochodom, pri kachliach si môžete vychutnať pohľad na oheň, ktorý nám dáva prírodnú energiu rovnako, ako slnečné svetlo.
Výberom kachlí a kotlov na pelety si volíte úsporné, ekologické a praktické palivo. Peleta je veľmi hospodárna, pretože poskytuje vysoký výkon pri nízkych nákladoch. Náklady sú pri tomto kúrení asi o 25% nižšie ako náklady na zemný plyn.

urządzenia na pellet

Pohodlné kúrenie, ktoré si môžete dovoliť

Podľa našich štatistík sú náklady na vykurovanie domu počas zimy v závislosti od oblasti nasledovné: 
– 50 m² – 1 tona peliet,  circa 200 € (podľa oblasti)
– 100 m²  – 2 tony peliet, circa 410 € (podľa oblasti)
– 150 m²  – 3 tony peliet, circa 620 € (podľa oblasti)
– 200 m²  – 4 tony peliet, circa 820 € (podľa oblasti)
– 250 m²  – 5 ton peliet, circa 1000 € (podľa oblasti)


To platí pre celú zimu v Slovenských poveternostných podmienkach. Prevádzka kotla je pohodlná a kotolňa zostáva čistá, preto ju môžete používať aj inak, ako napríklad práčovňu a na servis Vám stačí 10 minút týždenne. 

(priemerné štatistické údaje sa môžu líšiť v závislosti od stupňa izolácie domu)

cena pelletu