facebookSkip to content
  Pon - Pia 9:00 - 17:00     +421 951 926 882
pelety-strom

Prečo sa oplatí zvážiť kotol na pelety. Výhoda peliet oproti ekohrášku – uhliu.

Začnime určením rozdielu medzi peletami a eko-hráškom. Pelety sú odpad, ktorý je klasifikovaný ako biomasa. Vzniká ako vedľajší efekt pri pílení dreva a je vo forme granúl s priemerom zvyčajne 6-8 mm. Veľmi ľahko sa skladuje a je plne obnoviteľným palivom. Jediný rozdiel medzi eko-hráškovým uhlím a uhlím je veľkosť a tvar granule. Jeho spaľovanie je spojené s vypúšťaním škodlivých látok do atmosféry, avšak v menšej miere ako pri spaľovaní klasického uhlia.

Kvalitné pelety sú palivom, ktoré produkuje veľmi malé množstvo popola, čo sa premieta do času, ktorý musí užívateľ kotla stráviť jeho čistením. Popol z peliet je čistejší a možno ho použiť ako hnojivo, popol z eko hrášku je toxický a treba ho správne zlikvidovať. Rovnako ako uhlie – je veľmi špinavé a zanecháva tmavý, ťažko umývateľný povlak.

ekohrasok-pelety

Mali by sme pamätať aj na to, že pelety sú oveľa ekologickejšie. Vytvára rovnaké množstvo oxidu uhličitého, aké strom spotrebuje počas svojho rastu. Zariadenia na pelety spĺňajú aj prísne normy Ekodizajnu, ktoré nespĺňajú zariadenia na uhlie na ekohrášku.

Kotly na pelety a eko-uhoľné kotly sa líšia aj účinnosťou spaľovania. Napriek tomu, že pelety sú menej výhrevné palivo, kotol na pelety má lepšiu účinnosť vykurovania. Kotol na pelety pracuje v režime zapnutia/vypnutia, čo znamená, že kotol pracuje vtedy, keď je to potrebné. Kotol na ekohrášok pracuje nepretržite bez ohľadu na potreby domácnosti. Ekohrachové uhlie je kalorickejšie ako pelety, ale používame ho viac, pretože asi 1/5 je popol.

Suma sumárum, kotol na pelety je skvelým riešením pre ľudí orientovaných na ekológiu a tých, ktorí sa chcú starať o životné prostredie. Pozornosť sa oplatí venovať aj zariadeniam na pelety, ak chceme zariadenie jednoduché a ľahko ovládateľné, s ktorým strávime čo najmenej času.