facebookSkip to content
  Pon - Pia 9:00 - 17:00     +421 951 926 882

Hybridné kúrenie Rekonštrukcia inštalácií v existujúcich domoch

HybridSystem-logo

Prečo hybridný systém a nie iba tepelné čerpadlo

 • Energetická nezávislosť teraz aj v budúcnosti
 • Dva zdroje energie v jednom systéme (vyššia odolnosť proti poruchám)
 • Flexibilita práce počas silných mrazov
 • Bezpečnosť v prípade výpadku prúdu
 • Možnosť kúrenia lacnejším palivom

Kto by si mal vybrať hybridný systém vykurovania domu?

Vzhľadom na nestabilnú situáciu na trhoch s palivami a energiami sa vykurovanie domácností hybridnými systémami stáva čoraz obľúbenejším. Toto riešenie ocenia ľudia, ktorí sa chcú cítiť bezpečne v prípade zdraženia elektriny či iného paliva. Zaručujú tiež, že aj počas veľkých mrazov máme rezervu vykurovacieho výkonu a tepelné čerpadlo nebude generovať obrovské účty za elektrinu. V domácnostiach, ktoré sú vykurované starými viacpalivovými kotlami, sa odporúčajú najmä hybridné riešenia.

HYBRID-SYSTEM_pellet_1a

Vizualizácia schémy hybridného systému: 1. Tepelné čerpadlo, 2. Kotol na pelety, 3. Vyrovnávací zásobník, 4. Regulátor pri výpadku prúdu, 5. Ovládací panel.

Dva zdroje tepla v jednom dome, má to zmysel?

Doteraz sme boli všetci zvyknutí vykurovať si domácnosť pomocou jedného zariadenia. Toto riešenie je, samozrejme, správne, no vynára sa otázka, či je v dnešnej dobe skutočne ekonomické pre našu peňaženku, najmä keď vykurovacia sezóna aktuálne trvá 8 – 9 mesiacov. Moderné domy (veľmi dobre izolované) s podlahovým kúrením, ktoré spotrebujú veľmi málo energie, sa dajú vykurovať jedným zdrojom tepla, ale domy s radiátormi, ktoré boli postavené pred mnohými rokmi, potrebujú väčší vykurovací výkon. Čo si teda vybrať, keď starneme a máme menej energie na nosenie dreva, väčšinu roka si potrebujeme vykurovať a nechceme minúť na kúrenie veľa peňazí? V takejto konfigurácii je z hľadiska prevádzkového komfortu a hospodárnosti najrozumnejší systém hybridný systém.

Vzorová-chéma

Ako to funguje?

Väčšinu dlhého vykurovacieho obdobia dom nepotrebuje veľký vykurovací výkon. Počas tejto doby by sme mali používať bezúdržbové nízkoteplotné tepelné čerpadlo (ktoré je lacnejšie ako vysokoteplotné čerpadlo a spotrebuje menej elektriny). Takéto tepelné čerpadlo bude v prevádzke približne 70 % vykurovacieho obdobia, napríklad od septembra do decembra a od marca do mája. V zostávajúcom období by sme mali použiť druhé zariadenie, ktoré zabezpečí dostatočný vykurovací výkon pre radiátory a urobí to lacnejšie ako silne zaťažené tepelné čerpadlo v rovnakom období.

sezóna

Prečo si takéto systémy získavajú na popularite?

 1. Pretože máte záruku, že radiátory budú aj počas veľkých mrazov vždy hriať tak, ako chcete. Hybrid umožňuje vytvárať vysoký vykurovací výkon.
 2. Ak vám napríklad kvôli poruche vypadne jeden vykurovací systém, vždy máte ďalšie, ktoré vás ochráni pred chladom a zohreje teplú vodu.
 3. Vzhľadom na ceny paliva a energií sa môžete sami rozhodnúť, čím si budete vykurovať, aby ste zachovali najlepší pomer komfortu a nákladov.
 4. V prípade výpadku prúdu je náš systém vybavený núdzovým napájaním s veľkou batériou, ktorá je schopná udržať prevádzku prídavného kotla dostatočne dlhú dobu.
 5. Hybridný systém navrhovaný našou spoločnosťou stojí menej ako jedno vysokoteplotné tepelné čerpadlo a zároveň poskytuje energetickú nezávislosť a bezpečnosť a poskytuje najlepší komfort pri hospodárnom vykurovaní.

Spoločnosť Wentor vyvinula sady produktov, ktoré možno kombinovať do hybridných inštalácií. Ich súčasťou sú tepelné čerpadlá B-HEAT a kotol na pelety Kozlusan Lidia, kotol na drevo Kepo Etage. Nižšie sú uvedené vzorové sady zariadení:

ZOSTAVA HYBRIDNÉHO SYSTÉMU PELETY

Toto riešenie bude najlepšie fungovať pri zateplených domoch. Zariadenia sa budú navzájom dopĺňať a naplno využívať poveternostné podmienky. Hybridný systém tepelného čerpadla a kotla na pelety je bezporuchový a veľmi efektívny.

HS_pellet2

Zostava obsahuje:

ZOSTAVA HYBRIDNÝ SYSTÉM KOTOL NA DREVO

Zariadenia sa budú navzájom dopĺňať a naplno využívať poveternostné podmienky. Hybridný systém tepelného čerpadla a kotol na drevo je bezporuchový a veľmi efektívny. Výhoda, že môžete kúriť lacnejšie drevom, keď ste doma. Počas doby čo budete v práci alebo mimo domu, bude kúriť tepelné čerpadlo.

HS_wood2

Zostava obsahuje:

 1. Tepelné čerpadlo B-HEAT 12 kW
 2. Kotol na drevo Kepo Etage 18 kW
 3. B-TANK200B vyrovnávacia nádrž
 4. Modul núdzového napájania vodného čerpadla v PC
 5. Ovládací panel