Zariadenia na pelety majú zásobník, z ktorého sa automaticky berie palivo na spaľovanie. Čím väčšia je kapacita tohto zásobníka, teoreticky tým menej často musíme vstupovať do kotolne. Mali by sme teda vždy viac investovať do kotlov s veľkým zásobníkov a do kotlov s malou kapacitou už nemá zmysel? Podľa mňa to tak nie je. Všetko záleží na potrebách užívateľa, na priestore, ktorý je k dispozícii pre kotol (kotol s väčším zásobníkom zaberie viac miesta) a samozrejme času, ktorý chceme venovať na naplnenie paliva.
Kotol s veľkým zásobníkom sa zdá byť ideálnejší, pretože náš kotol môžeme nechať niekoľko dní bez dozoru. Toto riešenie má, žiaľ, aj svoje nevýhody. Veľkým zásobník je drahší, nie vždy sa zmestí do kotolne a tiež nevyzerajú tak kompaktne.
Ako to vyzerá z druhej strany? Je únavné používať stroj s malým zásobníkom? Použijem príklad kotla s výkonom 15 kW s nádržou na pelety 40 kg, ktorá ohrieva izolovaný dom s rozlohou 130 m2 teplou vodou. V roku máme asi 7 mesiacov vykurovacej sezóny, tj 214 dní. Priemerná potreba peliet pre príkladný dom sú 3 tony. Takže: 3 000/214 = 14 kg za deň. Z toho vyplýva, že naša malá nádrž vydrží priemernú 3-dennú prevádzku kotla. Samozrejme, raz to budú 2 dni a raz 3,5 dni, ale je to oveľa lepšie v porovnaní s frekvenciou nakladania paliva do splyňovacieho kotla na drevo. Toto je veľmi dobrý výsledok.
Záver: Pri kotli na pelety s malým zásobníkom si môžeme dovoliť víkendový výlet, môžeme s istotou a pohodlne žiť. Pridávanie peliet je tiež ľahké, pretože takéto kotly sú zvyčajne nízke, čo je ďalšou výhodou. Je tiež ideálnym produktom pre domy s malými kotolňami. Dlhšia zimná dovolenka si ale bude vyžadovať dosypanie peliet aj počas týždňa.
Článok sa nevzťahuje na kotle s automatickým čistením a pneumatickým podávačom a na silo na pelety.