Vykuruje tepelné čerpadlo starý dom? Prečo tepelné čerpadlo nie je vždy dobrým riešením?
Pri výbere spôsobu vykurovania nášho domova máme k dispozícii množstvo zariadení. Od malých kompaktných plynových kotlov, cez kotly na uhlie, drevo, pelety či eko-uhlie a končiac tepelnými čerpadlami. Posledne menované sú v súčasnosti veľmi populárne a často sa považujú za jediný ekologický zdroj tepla, pretože zariadenie čerpá energiu zo vzduchu.
Ako teda vyzerá vykurovanie starého domu tepelným čerpadlom?
Po prvé, mali by ste venovať pozornosť spôsobu kúrenia. Po druhé, pozrite sa na svoje existujúce inštalatérske práce. Po tretie, musí sa posúdiť návratnosť tejto investície. Ak je budova zle zateplená (alebo vôbec nie), tak nastáva veľký problém, pretože budovu bude potrebné dôkladne zmodernizovať, čo následne generuje vysoké investičné náklady. Bez toho bude tepelné čerpadlo generovať obrovské náklady na elektrinu (pretože potrebuje elektrinu) a dom bude mať nízku teplotu. Zlá inštalácia, ktorá bola prispôsobená na kúrenie s kotlom na tuhé palivá alebo plyn, teda ohrievačmi bez regulácie, nám prácu nijako neuľahčuje. Často sú v takýchto domoch radiátory teplé po celý čas prevádzky kotla a teplota vody v nich prúdiacej je v rozmedzí 60 – 75 °C. Takéto parametre hydraulického systému v zásade vylučujú možnosť použitia tepelného čerpadla, alebo sú obmedzené len na najlepšie a najdrahšie agregáty. Tie, ktoré sú schopné generovať vysokú teplotu na napájanie týchto radiátorov.
Treba tiež pamätať na to, že čím je vonku chladnejšie, tým rýchlejšie sa dom ochladzuje a tepelné čerpadlo má vo vzduchu menej energie na ohrev. Zlá izolácia prepúšťa teplo z domu a tepelné čerpadlo stráca výkon. To je to, čo musíte pochopiť, aby ste vedeli, či to tepelné čerpadlo dokáže alebo nie.
Prirovnanie tepelného čerpadla ku kotlu, z hľadiska vykurovania starého domu
V budove zo 70-tych, 80-tych a 90-tych rokov s rozlohou 140 m2 sa bežne zaoberáme kotlom s výkonom 25 kW. Spravidla ide o staré zariadenia s nízkou účinnosťou, napríklad 70 %. Takže z 25 kW s menovitým zaťažením máme 17,5 kW výkonu. Samozrejme, že počas veľkých mrazov hostitelia prikladajú viac paliva ako normálne a tento výkon sa zvyšuje, ale pre náš príklad môžeme túto skutočnosť ignorovať a môžeme znížiť účinnosť kotla. Predpokladajme teda, že konečne máme k dispozícii 14 kW kotol. Dajme teda tepelné čerpadlo s výkonom 14 kW a bude koniec. Si si istý? Kotol bude mať spomínaných 14 kW pri akejkoľvek vonkajšej teplote. Pri +7 °C a pri -15 °C bude mať kotol 14 kW. Žiaľ, pri tepelných čerpadlách to tak nie je. Pri +7 °C bude mať tepelné čerpadlo 14 kW, no pri -15 °C už len 6 kW. Takže jednoducho nebude dostatočný výkon. Môžete pridať viac paliva do kotla, ale je to aj do čerpadla? K čerpadlu je možné pripojiť elektrické ohrievače, ktoré doplnia stratený výkon. Potom je to vykurovanie vyrobené z polovice tepelným čerpadlom, z druhej polovice elektrickým + elektrickým prúdom spotrebovaným nepretržite na generovanie výkonu 6 kW čerpadlom, teda cca 4 kW (COP 1,5). Celkovo je možné v starom dome pri poklese vonkajšej teploty na -15 °C predpokladať cca 12 kW elektriny spotrebovanej čerpadlom a elektrickými ohrievačmi. V praxi sa môže ukázať aj viac. Tu sa treba opýtať aj to, aké teplé budú vtedy radiátory. Bude tam 60 – 75 °C a čo bude lacnejšie, výroba 14 kW z dreva, peliet a pod. alebo 14 kW pomocou tepelného čerpadla, kde sa nám odoberie 12 kW z elektriny? Navyše je dosť možné, že pri -15 °C môže byť 14 kW príliš málo energie na vykúrenie starej budovy s rozlohou 140 m2. Navyše, keď tepelné čerpadlo ohrieva zásobník TÚV, nevykuruje dom. Musíme teda počítať s teplotnými výkyvmi v miestnostiach.
Dobre, ale -15 °C nie je veľmi často, tak urobme rovnaké porovnanie s vonkajšou teplotou 0 °C. Aký výkon potom priemerné tepelné čerpadlo vyrobí a koľko elektriny spotrebuje? Takže pri A0 / 60 bude tepelné čerpadlo generovať 9 kW energie a spotrebuje 4 kW elektriny (COP 2.2). Do 14 kW potrebného výkonu nám chýba ešte 5 kW, ktoré vygenerujú elektrické ohrievače. Takže celkový príkon takéhoto tepelného čerpadla s ohrievačmi pri teplote 0 °C bude 9 kW, na výrobu 14 kW vykurovacieho výkonu.
V oboch týchto prípadoch je tepelné čerpadlo v starých domoch skôr elektrické vykurovanie s miernou podporou tepla zo vzduchu. Sú tu tiež veľmi vysoké investičné náklady.
Ak to zhrnieme, stále dobrým spôsobom vykurovania starých budov je používanie kotlov na tuhé palivá vrátane peliet. Vykurovanie bude lacnejšie, a zároveň bude dom oveľa teplejší.