Zdraženie energií pocítili aj mnohé prevádzky turistického ruchu. Jedním z nich je aj hotel neďaleko Trenčína, ktorý využíval na kúrenie kombináciu kotla na tuhé palivo s výkonom 100 kW, dva kotle na elektriku s celkovým výkonom 48 kW a fotovoltaické panely na ohrev TÚV cez elektrické špirály. Hotel sa využíva hlavne od mája do septembra a preto kúrenie v kotly na tuhé palivo je náročné. Počas letného obdobia sa využívala energia zo slnka a počas noci alebo menej slnečných dní elektrické kotly.
Pôvodný stav kotolne
Kotolňa bola nedávno rekonštruovaná a pozostáva z kotla na tuhé palivo s výkonom 100 kW, dvoch akumulačných nádrží s objemom 1500l a dvoch zásobníkov na TÚV s objemom 1000l. Rozdeľovač slúži pre distribúciu tepla do 2 vykurovacích okruhov hotela ( spoločenské priestory, ubytovacia časť).
Riadenie celého systému bolo riešené cez nadradenú jednotku, ktorá sledovala vonkajšiu teplotu a podľa toho prispôsobovala teplotu vo vykurovacom systéme.
Prínos inštalácie tepelných čerpadiel
Cieľom investície do tepelného čerpadla je predovšetkým zníženie nákladov na elektrickú energiu. Potrebu teplej vody hlavne počas letných mesiacov je efektívne vykryť tepelným čerpadlom. Počas inštalácie sme vymenili riadiacu jednotku s podporou kaskády a túto je možné ovládať aj cez internet.
Už počas prvých dní po inštalácii bol hotel plný a pri plnej obsadenosti vystačil výkon jedného čerpadla nemuseli ísť súbežne. V zime pracujú tieto tepelné čerpadlá až do -20°C. Hotel bol rekonštruovaný a vďaka izolácii postačuje aj nižší tepelný spád pre vykúrenie izieb a spoločných priestorov.